Hledat
Zobrazit všechny

Formulář U1 pro výpočet podpory v nezaměstnanosti

Formulář U1 pro výpočet podpory v nezaměstnanosti

PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI/FORMULÁŘ U1

V jakém státu mají pendleři nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Specifickou kategorií přeshraničních pracovníků jsou příhraniční pracovníci (tzv. pendleři), kteří z jednoho státu pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě, přičemž se minimálně jednou týdně vracejí zpět do státu bydliště. Pendleři mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě bydliště. Pokud dojíždí méně než jednou týdně, posoudí Úřad práce ČR, zda bylo zachováno bydliště a centrum zájmů v ČR.

Připomeňme si, že bydlištěm se ve smyslu koordinačních nařízení rozumí obvyklé bydliště, kde má osoba centrum zájmu, které se nemusí vždy shodovat s trvalým či přechodným pobytem. Zachování bydliště se posuzuje za období během poslední výdělečné činnosti.

Např. Češka pracuje v Rakousku po dobu 2 let, poté se stane nezaměstnanou. Pracovní smlouva byla uzavřena na dobu určitou, v ČR měla rodinu, za kterou se vracela 1 x za týden. Zaeviduje se jako uchazečka o zaměstnání na úřadu práce ČR a požádá o dávky v nezaměstnanosti. Protože nezaměstnaná osoba byla během zaměstnání v Rakousku tzv. pendlerkou, Úřad práce ČR zohlední doby pojištění získané výdělečnou činností v Rakousku.

  •   Výpověď z pracovního místa v AT či DE a žádost o podporu v nezaměstnanosti
  •   Pokud jste jako pendleři pracovali v AT či DE, přesto máte nárok na podporu v nezaměstnanosti dle nařízení EU v místě, kde máte Váš tzv.      Lebensmittelpunkt, tedy v ČR.
  •   Kompetentní k výplatě podpory v nezaměstnanosti je tedy ve Vašem případě ČR.
  •   Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti je ale důležitá výše Vašeho příjmu a doby pojištění v zahraničí.
  •   Je tedy potřeba požádat v zahraničí o formulář U1, kterým zahraničí prokáže vůči ČR Vaše nároky.
Komentáře
Vložte svůj komentář Zavřít